ایده گستر اراک , ایده گستر,رزنت

چه جوری بفهمیم چه کسانی در حال استفاده از WiFi ما هستند | ایده گستر اراک
کاسبی

چه جوری بفهمیم چه کسانی در حال استفاده از WiFi ما هستند

نویسنده: مدیر سایت

۰۵ اسفند ۱۳۹۵

388 بازدید

شبکه


یکی از دلایل پایین بودن سرعت اینترنت شما، یا زود تمام شدن حجم اینترنت شما ممکن است این باشد که یک همسایه! یا یک هکر رمز وای فای خانه‌ی شما را هک کرده و در حال استفاده از اینترنت شماست! خیلی وقت پیش، در مطلبی شرح دادیم که چگونه میتوانید با چک کردن وضعیت مودم ADSL، بفهمید که آیا غریبه‌ای در حال استفاده از WiFi شما هست یا خیر. ولی امروز قصد داریم این کار را به زبانی بسیار ساده‌تر و آسان‌تر شرح دهیم تا انجام آن برای شما به راحتی میسر باشد. برای خواندن آموزش قبلی در این رابطه روی لینک زیر کلیک کنید.

چه‌جوری مطمئن شویم WiFi خانه‌ی ما هک نشده است

چه جوری بفهمیم چه کسانی در حال استفاده از WiFi ما هستند

برای شروع، لازم است روی لینک زیر کلیک کنید و اپلیکیشن Fing را از فروشگاه گوگل دانلود کنید و روی گوشی یا تبلت اندروید نصب کنید.

Fing – Network Tools

البته با توجه به اعمال محدودیت به کاربران ایرانی از طرف Google Play، اگر در دانلود از این فروشگاه دچار مشکل شدید، به ناچار، این اپلیکیشن را از سایت‌ها یا مارکت‌های ایرانی دانلود کنید.

حالا لازم است به شبکه‌ی وای‌فای مورد نظرتان وصل شوید و سپس این اپلیکیشن را باز کنید. وقتی آن را باز کنید، با لیستی از دستگاه‌هایی که در حال حاضر به این شبکه‌ی وای‌فای وصل هستند مواجه میشوید.

how-to-find-out-who-is-stealing-my-wifi-2

همانطور که میبینید، در زیر نام هر دستگاه، یک عبارت مثلا به صورت ۱۲:g4:64:fd:fg:11 نوشته شده است. به این عبارت مک آدرس (MAC address) میگویند. این مک آدرس در هر دستگاه منحصر به فرد است.

حالا تنها کاری که لازم است بکنید این است که در میان اهالی منزل یا محل کار (هر جایی که این شبکه‌ی وای‌فای در آن قرار دارد) جسجو کنید و مک آدرس گوشی‌ها یا لپتاپ‌ها یا تبلت‌های آن‌ها را چک کنید و در نهایت بفهمید که آیا کسی این لیست وجود دارد که شما آن را نشناسید یا خیر.

برای پیدا کردن مک آدرس دستگاه‌های اپلی (آیفون و آیپد) میتوانید از آموزش زیر استفاده کنید.

چه‌جوری MAC Address آیفون یا آیپد خود را پیدا کنم

برای پیدا کردن مک آدرس دستگاه‌های ویندوزی یا دارای سیستم عامل مک هم از آموزش زیر استفاده کنید.

چه‌جوری Mac Address سیستم را در ویندوز و مَک به‌دست آوریم

در دستگاه‌های اندرویدی هم برای پیدا کردن مک آدرس کافیست وارد تنظیمات و سپس وارد about شوید. اکنون گزینه‌ی Status را انتخاب کنید تا اطلاعات مربوط به دستگاه خود، از جمله مک آدرس دستگاه خود را ببینید.

حالا تنها کاری که باید انجام دهید این است که مک آدرس‌هایی را که از دستگاه‌های مختلف خود در منزل به دست آورده‌اید را با مک آدرس‌هایی که در برنامه‌ی Fing نمایش داده شده مطابقت دهید و و ببینید که آیا دستگاه غریبه‌ای در این لیست پیدا میکنید یا خیر؟ البته توجه کنید که دستگاه‌های نمایش داده شده در اپلیکیشن Fing، دستگاه‌هایی هستند که در همین لحظه در حال استفاده از این شبکه‌ی وای فای هستند؛ یعنی اینکه لازم است بعدا و در ساعات دیگری هم این عملیات را دوباره تکرار کنید و این لیست را چک کنید.

پس انجام عملیات بالا و مقایسه‌ی MAC address‌های اپلیکیشن Fing با MAC address‌‌های اعضای منزلتان، اگر دستگاه‌هایی ناشناسی را پیدا کردید، توصیه میکنیم وارد تنظیمات مودم خود شوید و رمز آن را کلا تغییر دهید. برای انجام این کار از آموزش زیر کمک بگیرید.

چه جوری پسورد وای فای را تغییر دهیم

در نهایت هم وقتی رمز را عوض کردید، حتما به مطلب زیر سر بزنید و چیزی که به آن اشاره کرده را حتما اجرا کنید تا از این به بعد مودم WiFi شما غیر‌قابل هک شود.

برچسب‌ها: ,