ایده گستر اراک , ایده گستر,رزنت

چگونه بفهمیم مودم یا روتر ما ویروسی شده یا خیر؟ | ایده گستر اراک
کاسبی

چگونه بفهمیم مودم یا روتر ما ویروسی شده یا خیر؟

نویسنده: مدیر سایت

۲۶ اسفند ۱۳۹۵

441 بازدید

مودم


این روزها کمتر خانه یا اداره‌ای پیدا میشود که مودم ADSL یا به قول معروف(!) مودم وای‌فای پیدا نشود. این با رشد روزافزون گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها، نیاز افراد به اینترنت با سرعت بالا بسیار بیشتر شده و عده‌ای از افراد به جز اینترنت سیم‌کارت و اپراتور خود، ترجیج میدهند از اینترنت‌های پرسرعت ADSL استفاده کنند. به دلیلِ همین بازارِ داغ، تولیدکنندگان مودم‌ها و روتر‌ها سعی میکنند از رقابت عقب نمانند و هر روز مدل‌های جدیدتر و مخصوصا، زیباتری به بازار عرضه کنند! متاسفانه، بسیاری از مودم‌های ADSL، مخصوصا مدل‌های قدیمی‌تر و مدل‌هایی که ساخته شده توسط کمپانی‌ها ناشناس هستند، آسیب‌پذیر هستند و ممکن است مورد حمله‌ی هکر‌ها قرار بگیرند و به عبارتی، ویروسی شوند. امروز قصد داریم شرح دهیم که چگونه میتوانید بفهمید مودم ADSL (یا حتی مودم‌های ۴G و وایمکس متداولی که توسط اپراتورها‌ی موبایل اراده میشود) ویروسی شده یا خیر.

چگونه ممکن است مودم ویروسی شود؟

احتمالا برای شما سوال پیش میاید که اصلا ویروسی شدن یک مودم به چه معناست و چگونه ممکن است مودم ویرسی شود. و اصلا، ویروسی شدن مودم چه آسیبی میتواند به ما بزند؟

در جواب باید گفت که با توجه به امنیت پایین بسیاری از مودم‌ها و روتر‌ها، ممکن است یک هکر بتواند روش نقوذ و هک به یک مدل خاص از مودم‌ها را پیدا کند. حالا ببینید که از آن یک مدل خاص، چه تعداد در سراسر کشور ما یا در دنیا وجود دارد؟ هکر میتواند با استفاده از رخنه‌ای که پیدا کرده، تعداد به تعداد زیادی از این مودم‌ها نفوذ کند.

وقتی مودم مورد نفوذ قرار گرفت، قسمتی که مورد علاقه‌ی هکر‌ها است، مورد حمله قرار میگیرد. در اغلب موارد، قسمت مورد علاقه‌ی هکر‌ها، قسمت تنظیمات DNS مودم است. روش کار به این صورت است که ویروس یا هکر میتواند با تغییر آدرس DNS مودم شما، کاری کند که مثلا، وقتی آدرس سایت بانکی خود را وارد میکنید، به جای بانک، وارد صفحه‌ای شوید که هکر از قبل برای شما تدارک دیده است! حالا، شما نیز از همه‌جا بیخبر! فکر میکنید که وارد سایت بانک خود شده‌اید و در امنیت کامل هستید و اطلاعات خود مثلا شماره کارت، رمز و… را وارد میکنید. غاقل از اینکه این صفحه و سایت، اصلا صفحه‌ی اصلی بانک شما نیست و صفحه‌ای است که که هکر برای شما تدارک دیده است و اطلاعاتی که در آن وارد میکنید، مستقیما به دست هکر میرسد!

به غیر از این مورد، اگر آدرس‌های DNS در مودم شما مورد حمله قرار گرفته باشد و عوض شده باشد، ممکن است با تبلیغات آزاردهنده و اغلب، تبلیغات مربوط به مسائل جنسی مواجه شوید! پس اگر احیانا، مشغول مشاهده‌ی سایت‌ها معروف و معتبر بودید و دیدید که تبلیغات غیر‌معقول و عجیب در آن‌ها به نمایش درآمد، احتمال اینکه این مشکل برای شما پیش آمده باشد وجود دارد. البته این مشکل ممکن است به دلیل ویروسی بودن مرورگر اینترنت شما نیز به وجود بیاید و نمیتوان به سرعت نتیجه‌گیری کرد.

چگونه بفهمیم مودم یا روتر ما ویروسی شده یا خیر؟

برای شروع، باید وارد قسمت تنظیمات مودم یا روتر خود شوید. روش وارد شدن به تنظیمات مودم‌ها مختلف که توسط کارخانه‌ها مختلف ساخته شده‌اند، با یکدیگر متفاوت است و نمیتوان دستورالعمل یکسانی برای این کار شرح داد. در مطلبِ زیر، که درباره ریست کردن مودم‌ها است، روش وارد شدن به قسمت تنظیمات تحت وبِ مودم‌های معروف TP-LINK و D-LINK شرح داده است.

ولی اگر مودم شما ساخته شده توسط این دو شرکت نیست، یا اینکه نتوانستید با این روش وارد آن شوید، میتوانید نام مودم خود را در اینترنت جستجو کنید و روش وارد شدن به بخش تنظیمات آن را پیدا کنید.

وقتی وارد تنظیمات مودم خود شدید، باید به دنبال بخشی با عنوان DNS بگردید. این بخش ممکن است زیرمجموعه‌ی قسمتِ WAN یا Internet connection settings باشد. وقتی این گزینه را پیدا کردید، دقت کنید که ترجیحا روی گزینه‌ی Automatic باشد. اگر روی این گزینه بود، به این معنی است که DNS آدرس‌های مودم شما، مستقیما از شرکت ارائه دهنده‌ی اینترنت شما(مخاطرات، ایرانسل، شاتل، آسیاتک و…) گرفته میشود و جای نگرانی نیست.

ولی تنظیمات DNS اگر روی حالت Manual باشد و یک آدرسِ خاص در این قسمت وارد شده باشد، باید کمی بیشتر دقت کنید. البته اگر خودتان در این زمینه کمی اطلاعات دارید، و خودتان قبلا این تغییرات را انجام داده‌اید و یک آدرس DNS معتبر را در این قسمت تنظیم کرده‌اید، جای نگرانی نیست. ولی اگر خودتان تاکنون به این قسمت دست نزده‌اید، و مشاهده کردید که این قسمت به صورت خود به خود روی حالت Manual قرار گرفته و آدرس DNS برای آن وارد شده، جای نگرانی وجود دارد!

بعضی از DNS Service‌ها معبتر و معروف مثل Google Public DND با آدرس‌ها ۸.۸.۸.۸ و ۸.۸.۴.۴ یا سرویس OpenDNS با آی‌پی‌های ۲۰۸.۶۷.۲۲۲.۲۲۲ و ۲۰۸.۶۷.۲۲۰.۲۲۰ جزو این دسته نیستند و همانطور که گفتیم، اگر خودتان قبلا آدرس DNS را روی حالت Manual قرار داده‌اید و چنین دی‌ان‌اس‌های معروفی را وارد کرده‌اید، جای نگرانی نیست. همچنین لازم است توجه کنید که اگر آدرس DNS روی حالت ۰.۰.۰.۰ باشد نیز جای نگرانی نیست، زیرا این به این معنی است که حالت Manual در مودم شما غیر‌فعال است.

مشکل وقتی شروع میشود که تنظیمات DNS روی حالت دستی یا همان Manual باشد، و آدرس DNS‌ای که در آن است، مربوط به سرویس‌ها معتبر و معروف (که در پاراگراف بالا گفتیم) نباشد و آی‌پی‌ها ناآشنایی در این قسمت وارد شده باشد.

حالا وقت آن است که در اینترنت درباره‌ی آدرس‌ها IP که در قسمت DNS مودم خود دیدید، جستجو کنید. ببینید که آیا میتوانید اطلاعاتی درباره آن‌ها پیدا کنید؟ آیا میتوان تایید کردن که این IP‌ها معتبر هستند؟
اگر خودتان در این زمینه به نتیجه نرسیدید، این آدرس‌ها را یادداشت کنید و به قسمت پشتیبانی سرویس اینترنت خود تماس بگیرید و از آن‌ها بپرسید که آیا این IP‌ها معتبر هستند یا خیر.

در چنین حالتی (وقتی تایید شد که مودم شما آلوده شده است)، توصیه میشود تنظیمات مودم را به حالت کارخانه‌ای درآورید و مودم را اصطلاحا ریست کنید. اگر مودم از انواع معروف مثل دی لینک یا تی‌پی لینک است، میتوانید طبق آموزش زیر این کار را انجام دهید. در غیر اینصورت میتوانید با یک جستجوی ساده در اینترنت، روش انجام این کار را برای مودم خود پیدا کنید.


اگر هم احیانا در این زمینه هیچ تخصصی ندارید، توصیه میشود این کار را به یک دوست، آشنا یا متخصص در این زمینه بسپارید و از او بخواهید مودم شما را ریست کند.

توجه کنید که اگر مودم خود را ربست کنید، تمام تنظیمات آن پاک میشود و برای اینکه دوباره بتوانید با آن به اینترنت وصل شوید، باید دوباره تنظیمات آن را انجام دهید. پس اگر پیش‌زمینه‌ای در این رابطه ندارید، این کار را به دوست، آشنا یا یک متخصص در این زمینه بسپارید.

همچنین، پس از ریست کردن تنظیمات مودم، توصیه میشود به سایت سازنده‌ی مودم سر بزنید و آخرین نسخه‌ی Firmware مودم خود را دریافت کنید و نرم‌افزار مودم خود را آپدیت کنید. باز هم توصیه میکنیم که اگر تخصصی در این زمینه ندارید، آن را به دست یک متخصص بسپارید. ولی اگر دستی در آتش دارید، میتوانید از آموزش‌های زیر کمک بگیرید.

پس از طی کردن همه‌ی این مراحل، حالا وقت آن است که دوباره تنظیمات مودم خود را انجام دهید و از آن استفاده کنید.